dzisiaj lub kiedyś - Kwi 2013r.

Siesta 2013 Gdańsk

29 kwietnia 2013

SIESTA FESTIVAL * GDAŃSK * 26-28 kwietnia 2013

Już na otwarcie, 26.04.2013 jedno z najgorętszych nazwisk dzisiejszej wokalizy jazzowej i smooth jazzowej, Melody Gardot, wspaniała amerykanka o polskich korzeniach i imieniu, które zobowiązuje i wyjaśnia wszystko: jej płyty rozchodzą się jak gorące bułeczki, każda następna jest jeszcze większym wydarzeniem i jest międzynarodowym sukcesem. Nie inaczej jest z Jej zeszłorocznym albumem: kultura wykonania, czystość głosu, piękno (nomen omen) melodii…

Drugi dzień Festiwalu (27.04.2013) to śpiewający po angielsku, hiszpańsku i francusku, pochodzący z Marsylii Jehro.  Jego obie płyty: "Jehro" i "Cantina Paradise" niosą w sobie potęgę światła i pozytywnych emocji, gdy ten na wpół Włoch, na wpół Grek, a po ojcu Francuz łączy w jedno reggae, calypso i bossa novę. Znamy to choćby z płyt Siesta, gdzie artysta pojawił się dwukrotnie. Magiczne wieczory z muzyką fado nad brzegiem Motławy wypełni Cuca Roseta, jedna z najlepszych wykonawczyń tego rodzaju muzyki na świecie.
LURA mg 0806
 
Trzeci dzień festiwalowej feerii (28.04.2013) to kolejne elektryzujące fanów nazwisko, znana, kochana, namaszczona przez swą wielką krajankę, Cesarię Evora, na następczynię, Lura - piękna, utalentowana, uznana kontynuatorka tradycji kabowerdyjskich na świecie i na Siesta Festival. Żadnemu miłośnikowi dobrej muzyki nie trzeba przedstawiać jej talentu i osiągnięć. A po koncercie Lury w Filharmonii Bałtyckiej, afrykańska fiesta w Klubie Parlament: lekkoatleta, bojownik o wolność Angoli, dysydent, pieśniarz łączący w swej twórczości muzykę folk z sembe, kizombe i elementy latynoskie, Bonga.

 

Corporale

09 kwietnia 2013

W sali galeryjnej (notabene byłej stołówki ASP) miał miejsce wernisaż fotografii prof. Zbyszka Treppy. Kolejny raz w swoich zdjęciach odnosił sie do duchowej sfery odbioru fotografii połączonej z egzotyką tradycyjnej chemii (czyli świata nieogarniętego przez umysł, bliższego obszarom zapachów, wrażeń, myśli i wiary). Wystawa trwała od 10-20 kwietnia 2013r.

TREPPA mg 8255

Zbyszek zajmuje się już od lat fotografią bliższą konceptualizacji wiary, wymykającej się (lub jeszcze nie ujażmionej) naszej percepcji rozumowej.